Něco končí a něco nového tím začíná…

Kamarádi, piloti a příznivci letadel,

letošním rokem vstupujeme do trošku nové etapy života klubu. Dovolte mi připomenout několik dat z minulosti. Náš letecko-modelářský klub byl založen roku 1973. Za těch 44 let ušel kus cesty a vystřídalo se v něm mnoho modelářů, kteří klub vždy nějak formovali a ovlivnili. Klub prošel SVAZARMem, minulým režimem, ustál změnu místa působení i změnu režimu, prošel působením pod hlavičkou SMČR, vstoupil do nového tisíciletí a přežil do dnešních dnů. Má za sebou řadu soutěží a akcí pro veřejnost. Asi největší radostí je neuvěřitelných 22 ročníků úspěšně Končinské modelářské show. O tom by se dalo psát mnoho, ale kdo zažil, ten ví. Ale přeci jen pár slov díků… Jako náčelník klubu děkuji všem členům, kteří se dokázali vždy semknout a vytvořit tak něco, na co se bude dlouho vzpomínat. Je pravdou, že jsme tu naši akci dotáhli na profesionální úroveň a v našich podmínkách se z toho nedá udělat prakticky nic více.

Je také pravdou, že v současné společenské atmosféře a v řadě nově vznikajících zákonných norem se nedá v tomto duchu pokračovat. Vždy jsme dělali svého koníčka pro radost, a tak to budeme dělat i nadále. Jestliže nám pořádání takovéto akce bylo všemožnými příkazy znemožněno, podpora ze strany obce žádná, republikový svaz nám také k ničemu nepomohl a nakonec si musíme přiznat, že i my sami jsme po dlouhých 22 letech prostě a jednoduše unaveni. Loňský ročník byl nadmíru úspěšný po všech stránkách. Návštěvnost diváků, technické a proviantní zajištění akce bylo na nejvyšší úrovní, jakou lze v daných podmínkách zajistit, sjelo se dost zajímavých modelů jak pro nás, tak pro diváky, funguje dlouholetá spolupráce s leteckou záchrankou, zajištění programu i pro dětskou část publika a v neposlední řadě nám přálo počasí. To vše s velkou ochotou a obrovským nasazením členů klubu FALEMO, vedlo k asi nejúspěšnější akci za těch 22 let. A jak se říká – v nejlepším se má přestat.

Neříká se mi to tedy lehce, ale šou v té podobě, jak ji známe končí. Stejně tak končí naše působení pod hlavičkou SMČR a celkem otevřeně si dovolím říct, že nebudeme dodržovat ani jinou zákonnou normu, která nám nařizuje cosi, co ke svému životu nepotřebujeme. Nebudeme tak tedy v této chvíli používat ani nějaký vymyšlený název „spolek”. Přizpůsobíme se novým podmínkám, dál budeme vystupovat jako klub FALEMO, stejně jako těch uplynulých 44 let. A vracíme se k počátkům, kdy si toho svého koníčka budeme opět dělat hlavně pro radost.

Zda se všechna tato rozhodnutí ukáží jako správná, to ukáže čas. Pokud se změní poměry ve společnosti a bude někdy zájem a ochota uspořádat opět něco atraktivního pro diváky – proč ne. My to umíme.

Ale teď již nechme minulost a pojďme se podívat na letošní rok. Rozrůstáme se o několik nových modelářů a již teď vidím, že přichází i řada nových nápadů, které nás opět někam posunou. Co se letiště týče – působíme stále na ploše na Končinách a změna pronajímatele pozemku se nás zatím nijak nedotýká. Na jaře bychom rádi provedli opět nějakou úpravu srovnání letové plochy.

V březnu zachováme tradiční Zvonění na mraky a otevřeme tak novou letovou sezónu. Na konci dubna stejně tak zachováme Čarodějnice. Druhá červnová neděle patřila Show. Zachováme termín, který bude možné podle počasí posunout, a pokusíme se uspořádat takový letecký víkend pro modeláře, kde bychom spojili samotné létání, přehlídku modelů nás a pozvaných kolegů, noční lety a opékání něčeho na grilu. Zatím je představa taková, že bychom to udělali na sobotu i neděli s nocováním na letišti, abychom si stihli popovídat smile. Uvidíme, co se nám podaří ještě vymyslet. Je to ve fázi příprav, takže pokud máte někdo nějaké nápady… Samozřejmě se bude pravděpodobně jezdit na zajímavé akce a soutěže. O prázdninách bychom si pak dali klid až do konce sezóny. Pokud budeme mít chuť a potřebu něco společně podniknout, tak to budeme řešit v průběhu roku.

Vstupujeme tedy do nové, trochu jiné sezóny. Přeji nám všem, ať je bohatá na letové zážitky, ať nám přeje to správné počasí, ať toho moc nerozbijeme a hlavně, ať je celá sezóna pohodová.

Ing. Pavel Koch